W dniach 24-26 października klasy 6a oraz 6b wraz z wychowawczyniami p. mgr M. Kieruzal i p. mgr J. Paluch wyjechały zwiedzać stolicę Polski.
Wycieczka o charakterze patriotycznym rozpoczęła się od Belwederu. Tu wraz z przewodnikiem rozpoczął się czas omawiania historii Warszawy i historii naszego kraju. Pod Belwederem klasy obejrzały przemarsz wojsk w odświętnym umundurowaniu witających prezydenta Mołdawii podczas jego wiyzty w naszym kraju. Następnie klasy 6a i 6b przeszły do Łazienek, gdzie zwiedzały trakt królewski, oranżerię oraz ogrody. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Pałacu w Wilanowie. Przewodnicy przygotowali dla nas ciekawy program. Nasz uczeń wcielał się w króla Jana III Sobiewskiego a uczniowie poznawali nazwy poszczególnych części garderoby królewskiej i uczyli się ją ubierać. Rozwiązywaliśmy również ciekawe quizy i zagadki przygotowane przez przewodników. Po zwiedzaniu w pałaców udaliśmy się na obiad. Kolejną atrakcją było zobaczenie Pałacu Kultury i Nauki i wjazd na 30 piętro na taras widokowy, skąd obejrzeliśmy panoramę Warszawy oraz wyszukiwaliśmy wszystkie zwiedzane podczas tych 3 dni obiekty. Na zakończenie pierwszego dnia wychowawcy spełnili marzenie wielu uczniów i zrealizowali przejażdżkę metrem po Warszawie oraz zwiedziliśmy Stadion Narodowy wysłuchując historii jego powstania. Po tym napietym dniu wróciliśmy do hotelu na odpoczynek.
We wtorek rozpoczęliśmy dzień atrakcyjnym pobytem w Centrum Nauki Kopernik. Każdy tu znalazł cos dla siebie, uczestniczyliśmy również w przedstawieniach organizowanych przez CNK m. in. w Teatrze Wysokich Napięć, których byliśmy bohaterami. Po wizycie w CNK przeszliśmy do Biblioteki Uniwersyteckiej zwiedzać ogrody na dachu i pojechaliśmy na obiad. Popołudnie rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego, Starówki wraz z pomnikiem Małego Powstańca, Pałacu Prezydenckiego a zakończyliśmy na Ogrodzie Saskim i Pomniku Nieznanego Żołnierza, gdzie towarzyszyliśmy zmianie warty naszych żołnierzy. Kolacja nie zakończyła naszego drugiego dnia, gdyż wychowawcy przygotowali kolejną niespodziankę- wieczór pizzy.
W środę rano udaliśmy się do multimedialnego i bardzo nowoczesnego Muzeum Polin. Uczniowie poznali historię emigracji oraz życia żydów na ziemiach polskich. Poprzez wspaniałą scenografię wczuli się w tamte czasy i mogli wcielić się w mieszkańca dawnej Polski. Kolejne kroki skierowaliśmy do Sejmu RP. Na zaproszenie senatora prof. W. Bernackiego viceministra Edukacji Narodowej mogliśmy wejśc do Sejmu, zwiedzić sale opowiadające o jego historii, wejść na salę plenarną, gdzie akurat odbywały się 64 obrady Sejmu. W odwiedziny do nas przyszedł sam Pan Minister, spotkał się z uczniami i opowiedział o charakterze pracy w tej izbie. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy wejść na korytarze Sejmu tam, gdzie codziennie poruszają się posłowie. Pan Senatror przygotował również dwie niespodzianki: nasza szkoła została pozdrowiona przez Marszałka Sejmu w czasie trwania obrad (film w załączniku artykułu). Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem. Otzrymali również od Pana Senatora upominki z MEN i Sejmu. Po tych pełnych wrażeń chwilach odpoczywaliśmy na obiedzie, aby później zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego. To tu uczniowie poznali każdy dzień z historii powstania, mogli zabrać ze sobą pamiątki w postaci karek z kalendarza i opisu ważniejszych wydarzeń. Popołudniu wyruszyliśmy w drogę do domu. W przerwie zjedliśmy kolację i pełni wrażeń dojechaliśy szczęśliwie do Proszowic.
Zapraszamy do oebjrzenia krótkiej galerii z naszego pobytu.